Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Δύο τμήματα γενικής παιδείας της Γ΄Λυκείου, το Γ΄ Οικ/Τουρ και το Γ΄ Ναυτ Πλ/Μηχ. επισκέφτηκαν το Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (ΕΜΣΤ) στις 12 Δεκεμβρίου 2023 και 18 Απριλίου 2024, αντίστοιχα,  για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Μίλα μου για σύγχρονη τέχνη», με εμψυχωτή τον ιστορικό τέχνης Ιωακείμ Θεοδωρίδη. Οι μαθητές μας, στο πρώτο στάδιο, γνώρισαν ορισμένα από τα έργα που εκτίθενται στο Mουσείο, ώστε να αντιληφθούν τρόπους προσέγγισης της σύγχρονης τέχνης καθώς και όψεις του σημερινού κόσμου που απασχολούν τους καλλιτέχνες. Τα έργα θίγουν μεταξύ άλλων θέματα κοινωνικά, πολιτικά και οικονομικά, ζητήματα που συνδέονται με την ιστορία, τη μνήμη, τη δημοκρατία, τη μετανάστευση, τον εθνικισμό, τον καλλιτεχνικό ακτιβισμό, το περιβάλλον, την τεχνολογία και τις κάθε είδους διακρίσεις.  Στη συνέχεια, οι μαθητές μας αφού σχημάτισαν μικρότερες ομάδες εργασίας, επέλεξαν ένα έργο, το προσέγγισαν ερμηνευτικά και το παρουσίασαν στην ολομέλεια. Οι δράσεις αυτές αποκάλυψαν τη γόνιμη σκέψη, την κριτική ικανότητα και τη φαντασία των μαθητών μας. Συνοδοί τους ήταν οι εκπαιδευτικοί Μ. Πολυκανδριώτης, Α. Παπαναστασίου και Ε. Τερτίγκα.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ