Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Σύμφωνα με τις μετρήσεις που έλαβε το ειδικό όχημα μέτρησης ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας της Ελληνικής Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας, η ηλεκτρομαγνητική επιβάρυνση στον χώρο του σχολείου είναι σε χαμηλά επίπεδα και συγκεκριμένα πολλές φορές κάτω από το ανώτατο θεσμοθετημένο όριο. Το όχημα παρέμενε στο χώρο του σχολείου από 3-5-2023 έως 8-6-2023 μετρώντας την εκπομπή μη ιονίζουσας ακτινοβολίας από όλες τις πηγές. Τα αποτελέσματα αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα του Εθνικού Παρατηρητηρίου Ηλεκτρομαγνητικών Πεδίων. Το σημείο επιλογής είναι μεγάλου ενδιαφέροντος, καθώς στην περιοχή συναθροίζονται καθημερινά μαθητές και εκπαιδευτικοί από δύο δημόσια σχολεία (1ο ΕΠΑΛ και 2ο ΕΠΑΛ Αγίας Παρασκευής), σχεδόν 700 άτομα. Επιπλέον βρίσκεται πολύ κοντά στο ραδιοτηλεοπτικό πάρκο κεραιών του Υμηττού. Ευχαριστούμε θερμά τον Αντιδήμαρχο Διοίκησης του Δήμου Αγίας Παρασκευής κ. Ιωάννη Αργυρό για τις ενέργειές του προκειμένου να έρθει το όχημα στο σχολείο μας. Στη δράση αυτή πρωταρχικό ρόλο έπαιξε ο νυν Διευθυντής του σχολείου κ. Μπαλάσκας Αθανάσιος (Φυσικός-Ραδιοηλεκτρολόγος) που συνεργάστηκε με την ΕΕΑΕ προκειμένου να παραχωρηθεί δωρεάν το όχημα στον Δήμο Αγίας Παρασκευής. Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους θα διοργανωθεί ημερίδα με θέμα τις ασύρματες συσκευές, καθώς ζητούμενο παραμένει η ορθή χρήση τους.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ