Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 21/10 η δεύτερη συνάντηση της ομάδας. Διαβάσαμε το κεφάλαιο “Από το φίφτυ-φίφτυ στον έρωτα” από το μυθιστόρημα του Δημήτρη Χατζή «Το διπλό βιβλίο» (Αθήνα: 1976. Εξάντας) και συζητήσαμε γι’ αυτό και με αφορμή αυτό. Τα λόγια του ήρωα: Έτσι τον έμαθα και τον έρωτα. Έμαθα πως είναι μεγαλύτερος απ’ τον άνθρωπο, είναι, λοιπόν, ακατόρθωτος, εκφράζουν ίσως την ουσία των προβληματισμών μας.
Συμφωνήσαμε να συναντηθούμε και πάλι την Τετάρτη, 13 /11, στις 19:30.
Η ομάδα φιλοδοξεί να συναντάται συστηματικά (1 ή 2 απογεύματα τον μήνα) με σκοπό την ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων και τη σχετική συζήτηση, ύστερα από κοινή συμφωνία. Είναι ανοιχτή σε εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς, το προσωπικό του σχολείου, γείτονες, καθώς και σε όποιον άλλο είναι -ή επιθυμεί να γίνει- φίλος των βιβλίων και της βιβλιοθήκης.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ