Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Κατά τη φετινή σχολική χρονιά,  γιορτάσαμε την επέτειο του  έπους του 1940 με τη σχολική γιορτή μας που πραγματοποιήθηκε στον Αμφιθέατρο του σχολείου μας, την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου και με την συμμετοχή των μαθητών μας στην παρέλαση, στον Δήμο της Αγίας Παρασκευής ανήμερα την 28η Οκτωβρίου.

Η σχολική γιορτή μας ξεκίνησε με την απόδοση τιμής στη σημαία, τον ορισμό σημαιοφόρου και παραστατών και την επίδοση βραβείων, αριστείων και επαίνων στους μαθητές που διακρίθηκαν για την επίδοση και την προσφορά τους στο σχολείο κατά το σχ. έτος 2018-19, από τον Διευθυντή μας Κων. Ντάβο.

Ακολούθησε η απαγγελία του Πανηγυρικού της ημέρας με θέμα την «28η Οκτωβρίου 1940» από τους μαθητές μας:Φιλοθέη Περδίκη, Μαίρη Φωκιανού, Μαριάννα Χαβαράνη, Μαρία Τοπάνι, Νικόλα Τρίμπο, Νίκο Χαραλαμπόπουλο, Αλέξανδρο Μπρέγκου και Στέλιο Ψυλλάκη.

Στη συνέχεια, τους παραδοσιακούς χορούς του τόπου μας: Συρτό, Καλαματιανό,Ηπειρώτικο στα 3, Τσάμικο, Νησιώτικο, Χασάπικο, Ζεϊμπέκικο καιΧασαποσέρβικο εκτέλεσαν άψογα τα μέλη της χορευτικής ομάδας του σχολείου μας,  οι μαθητές μας: Α. Βειζάι, Β. Καλεμάι, Α. Ηλιοπούλου, Θ. Γεωργάκη, Σ. Κορέλη, Θα. Γουδουσάκης, Κ. Καλούπης, Μ. Ηλίας, Μ. Φωκιανού, Β. Μαρκόπουλος, Χ. Αποστολοπούλου, Π. Αποστολοπούλου, Α. Ελευθεράκη, Φ. Τσούρτη, Φ. Περδίκη, Α. Παπαδοπούλου, Μ. Ορφανού και  Ι. Αγκαλίου.

Με την παρουσία του μας τίμησε ο δάσκαλος μουσικής  κ. Μανώλης Μπουρλάκης, δάσκαλος παραδοσιακού βιολιού του μαθητή μας, της Γ’ Πληροφορικής,  Κυριάκου Καλούπη.  Ο δάσκαλος  φιλοδώρισε στη γιορτή μας ένα λεβέντικο ριζίτικο τραγούδι, ένα εγερτήριο σάλπισμα,  σε στίχους και μουσική δική του, με τίτλο : «Θέλω να ζω ελεύτερος»και συνόδεψε με το λαγούτο του τον μαθητή του στην ερμηνεία του « Έφεδρου Ανθυπολοχαγού», σε μουσική Γιώργου Κατσαρού. Ο ταλαντούχος, αλλά σεμνός Κυριάκος Καλούπης, με τη συνοδεία του δασκάλου του και του συμμαθητή του Ιάσονα Χαμηλάκη, εκτέλεσε με το βιολί του και τραγούδησε με τη γλυκειά φωνή του  νησιώτικα τραγούδια που ξεσήκωσαν και συγκίνησαν τους παριστάμενους.  Τους ευχαριστούμε από καρδιάς και τους ευχόμαστε και εις ανώτερα!

Τη διοργάνωση της εκδήλωσης είχαν αναλάβει η Ασπασία Παπαναστασίου και ο Κωνσταντίνος Τσάγγας, την  ηλεκτρονική υποστήριξη και την φωτογραφική κάλυψη η ακάματη Άννα Λιάχνη και τη σύνταξη των βραβείων η Μαρία Σακιώτου.

Ανήμερα, την 28η Οκτωβρίου οι μαθητές μας έδωσαν ηχηρό παρών στην παρέλαση στον Δήμο της Αγίας Παρασκευής και απέσπασαν θερμά χειροκροτήματα από τους θεατές. Και του χρόνου!

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ