Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Το Μουσείο Ακρόπολης επισκέφθηκαν οι μαθητές του τμήματος Α1, στο πλαίσιο του μαθήματος των Νέων Ελληνικών. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές:

Α. Επισκέφθηκαν τη σπουδαία φωτογραφική έκθεση «ΣΜΙΛΗ ΚΑΙ ΜΝΗΜΗ. Η συμβολή της μαρμαροτεχνίας στην αναστήλωση των μνημείων τους Ακρόπολης», που φωτίζει τις αναστηλωτικές εργασίες οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στον Ιερό Βράχο τα τελευταία 40 χρόνια και είναι αφιερωμένη στο έργο των μαρμαροτεχνιτών της  Ακρόπολης. Είδαν το συγκινητικό βίντεο στο οποίο οι μαρμαροτεχνίτες μιλούν για τα έργα αναστήλωσης, γεμάτοι καμάρι για το έργο τους, για την αφοσίωση μιας ζωής. Κατά την επίσκεψη οι μαθητές εργάστηκαν σε 4 ομάδες, και την επομένη παρουσίασαν στην τάξη την εργασία τους.

Β. Συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Ακρόπολης «Τα εκθέματα μέσα από τα δικά σου μάτια». Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε με συντονισμό από τους αρχαιολόγους-φροντιστές, στην αίθουσα της συλλογής του 5ου αιώνα π.Χ. – 5ου αιώνα μ.Χ. στον 1ο  όροφο, καθώς και σε κινητό εργαστήριο. Οι μαθητές αποτύπωσαν φωτογραφικά ή σε βίντεο το έκθεμα της επιλογής τους για να παρουσιάσουν στη συνέχεια το αρχαίο δημιούργημα με τη δική τους προσέγγιση. Χρησιμοποίησαν φορητά ηλεκτρονικά μέσα, καρτέλες, υλικά συγγραφής και ζωγραφικής, τον οδηγό του Μουσείου και άλλα μέσα για να εκφραστούν. Έτσι δημιούργησαν: α. Με αφορμή το πρόπλασμα των Προπυλαίων, ζωγραφική αποτύπωση και φανταστική ιστορία, β. Με αφορμή άγαλμα της Αθηνάς, σύντομο πληροφοριακό κείμενο και ζωγραφική αποτύπωση, γ. Με αφορμή την άρκτο (έκθεμα 3737), συγκέντρωση και παρουσίαση πληροφοριών και ψηφιακή ζωγραφιά με τίτλο «το αρκουδάκι»,  δ. Με αφορμή τις αναπαραστάσεις και τα προπλάσματα των μνημείων, βίντεο ξενάγησης στον Ιερό Βράχο με τίτλο «Καλπάζοντας στην Ακρόπολη», λόγω της μουσικής υπόκρουσης την οποία επέλεξαν. Οι ομάδες παρουσίασαν το έργο τους στην ολομέλεια και στους αρχαιολόγους.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ