Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Εορταστική εκδήλωση για την προσφορά των Τριών Ιεραρχών στα Γράμματα πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, αφού τηρήθηκε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων κατά τις πρώτες ώρες της ημέρας, σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Προς το τέλος της 4ης διδακτικής ώρας, μάλιστα,  σε κάποια τμήματα, κόπηκε η παραδοσιακή Βασιλόπιτα και τα κομμάτια μοιράστηκαν στους μαθητές και τους διδάσκοντες καθηγητές.

Στη συνέχεια, μαθητές και εκπαιδευτικοί συγκεντρωθήκαμε στην αίθουσα εκδηλώσεων και, αφού αναγνώστηκε το μήνυμα της Υπουργού Παιδείας, https://www.minedu.gov.gr/news/43974-30-01-20-minyma-tis-ypourgoy-paideias-kai-thriskevmaton-nikis-kerameos-gia-ti-giorti-ton-trion-ierarxon), το οποίο εκφώνησε ο μαθητής του τμήματος Β’ Μηχανολόγων 1,  Αντώνιος Αρβανίτης, παρακολουθήσαμε ομιλία του Θεολόγου του σχολείου, κ. Ανδρέα Αργυρόπουλου.

Ο κ. Αργυρόπουλος αναφέρθηκε στο επαναστατικό μήνυμα των Τριών Ιεραρχών, αφού υπογράμμισε τα κοινά της εποχής μας με τη δική τους. Τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι:

Χωρίς αμφιβολία η εποχή μας έχει πολλά κοινά, με αυτή των Τριών Ιεραρχών. Πόλεμοι, βίαιες συγκρούσεις, κοινωνικά αδιέξοδα, άλυτα οικονομικά προβλήματα, διακρίσεις κάθε είδους, θρησκευτικές διαμάχες, εξεγέρσεις. Το μήνυμα των Τριών Πατέρων της Εκκλησίας μας, πάντα επίκαιρο και επαναστατικό, έρχεται να μας θυμίσει τη χριστιανική αυθεντικότητα, να προτείνει λύσεις και να δώσει κατευθύνσεις, που γεμίζουν ελπίδα και απελευθερώνουν.

Οι Τρεις Ιεράρχες χαρακτηρίζονταν για τη θεολογική αλλά και την ευρύτερη επιστημονική τους συγκρότηση, τη ριζοσπαστική κοινωνική τους παρουσία, την ανοικτότητα του πνεύματος και την κριτική στάση τους απέναντι στο θρησκευτικό και πολιτικό κατεστημένο της εποχής τους, θύματα του οποίου υπήρξαν. Ήθελαν την Εκκλησία κοντά στους ανθρώπους να αφουγκράζεται τα μηνύματα των καιρών, να δίνει σύγχρονες απαντήσεις.

Οι κοινωνικές θέσεις τους είναι τόσο σύγχρονες και ριζοσπαστικές που νομίζει κανείς πως έχουν γραφεί τους τελευταίους αιώνες και μάλιστα κατά τα διαστήματα των μεγάλων κοινωνικών επαναστάσεων και συγκρούσεων. Σε μια εποχή που η γυναίκα βρισκόταν στο κοινωνικό περιθώριο, οι Πατέρες αναλαμβάνουν την υπεράσπισή της και αγωνίζονται σθεναρά να της δώσουν τη θέση που της αρμόζει στην κοινωνία. Η παιδεία κατά τους Τρεις Ιεράρχες πρέπει να αποτελεί δρόμο απελευθέρωσης προσωπικής και κοινωνικής, όχι διαδικασία εξαναγκασμού και ανελευθερίας. Οι Τρεις Πατέρες της Εκκλησίας μας τάραξαν τα νερά της εποχής τους και άφησαν παρακαταθήκες με αιώνια αξία.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ