Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Αγίας Παρασκευής-Μουσείο Αλέκου Κοντόπουλου επισκέφθηκαν τη Δευτέρα 4 Νοεμβρίου, 15 μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Α1 και Α2,  στο πλαίσιο της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων «Βιβλιοθήκη» και σε …πείσμα των καιρικών συνθηκών που μας έκαναν όλους κυριολεκτικά μούσκεμα (στη δεύτερη φωτογραφία φαίνονται τα ρούχα μας, απλωμένα στη σκάλα να στεγνώνουν, ενώ εμείς παρακολουθούμε την παρουσίαση).

Οι μαθητές επισκέφθηκαν τους χώρους της βιβλιοθήκης (ενηλίκων και παιδική). Η Διευθύντρια της Βιβλιοθήκης, κυρία Ααρών, αφού παρουσίασε εικόνες από τις σπουδαιότερες βιβλιοθήκες του κόσμου, μύησε τους μαθητές στις αρχές του συστήματος  ταξινόμησης βιβλίων Dewey. Ακολούθησε παρουσίαση του ηλεκτρονικού καταλόγου της βιβλιοθήκης και εργαστήριο με ασκήσεις χαρακτηρισμού επιλεγμένων βιβλίων.

Τέλος, η κυρία Ααρών μας έδωσε συμβουλές για την καταλογογράφηση των βιβλίων της βιβλιοθήκης και μας προβλημάτισε, συζητώντας ζητήματα οργάνωσης της βιβλιοθήκης μας, και θέτοντας ερωτήματα, τα οποία θα πρέπει να ρυθμίσει ο κανονισμός λειτουργίας:

• Πώς θα χρησιμοποιείται η βιβλιοθήκη από όσους το επιθυμούν; (θα είναι δανειστική ή όχι και με ποιους όρους;)
  • Πώς θα ελέγχεται η χρήση της;
  • Πώς θα αυξηθούν τα βιβλία της;
  • Τι εξοπλισμός είναι απαραίτητος για τη λειτουργία της;
  • Πώς μπορεί να γίνει φιλόξενη;

Μας διαβεβαίωσε ότι η Δημοτική Βιβλιοθήκη της Αγίας Παρασκευής θα συμπαρασταθεί στην ομάδα μας με διάφορους τρόπους, ώστε η βιβλιοθήκη να οργανωθεί σωστά και να είναι λειτουργική, προσφέροντας στους μαθητές έναν χώρο πολιτισμού και εναλλακτικής μάθησης. Συγκεκριμένα, πέρσι η Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγίας Παρασκευής μας είχε προσφέρει 450 βιβλία, ενώ φέτος η κυρία Ααρών υποσχέθηκε να μας στηρίξει και πάλι, ερχόμενη στο σχολείο και δίνοντάς μας επί τόπου οδηγίες για την καλύτερη λειτουργία μας.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ