Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος (ΕΒΕ) στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) επισκέφθηκαν την Τρίτη 29 Ιανουαρίου, μαθητές των τμημάτων Α2 και Α3, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων με θέμα «Δημιουργώντας (στη) Βιβλιοθήκη». Τους μαθητές συνόδευαν η υπεύθυνη του μαθήματος, Ζέτα Παπαγεωργοπούλου, και η Ελευθερία Λάρδα, ενεργό μέλος της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Αγίας Παρασκευής.

Οι μαθητές, αφού περιηγήθηκαν στο πάρκο Σταύρος Νιάρχος, το οποίο αποτελεί τον μεγαλύτερο δημόσιο μεσογειακό κήπο στον κόσμο, ανέβηκαν στον Φάρο, που δεσπόζει στην κορυφή του νέου κτιρίου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής και θαύμασαν την πανοραμική θέα στην Αθήνα, τον Πειραιά και τον Σαρωνικό Κόλπο. Στη συνέχεια, ξεναγήθηκαν στην ΕΒΕ από τον υπεύθυνο, κ. Χρυσοστομίδη, ο οποίος τους παρουσίασε τους χώρους, αναφέρθηκε στις ποικίλες δυνατότητες που προσφέρονται στους επισκέπτες (χρήση αναγνωστηρίων, ηλεκτρονικών υπολογιστών, στούντιο ηχογράφησης και κινηματογράφησης, μαθήματα, κ.λπ.), καθώς και στον τρόπο αρχειοθέτησης των βιβλίων.

Η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.) και εποπτεύεται από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Ως βιβλιοθήκη με δικαιώματα “κατά νόμο κατάθεσης” αποκτά αντίτυπο από όλα τα τεκμήρια που παράγονται στην Ελλάδα – αλλά και από τεκμήρια που παράγονται στο εξωτερικό και αφορούν στον ελληνικό πολιτισμό. Πρόκειται για έναν χώρο μελέτης, έρευνας και εκπαίδευσης, εκκολαπτήριο νέων ιδεών και ανοιχτό τόπο μάθησης. Μετά τη μετεγκατάστασή της το 2018 στο ΚΠΙΣΝ, η ΕΒΕ φιλοδοξεί να παρέχει σε απλούς αναγνώστες αλλά και σε ερευνητές αναβαθμισμένες υπηρεσίες και διασύνδεση με άλλες βιβλιοθήκες, σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, εξασφαλίζοντας πρόσβαση σε πλούσιο έντυπο και ψηφιακό υλικό, ενώ παράλληλα δημιουργεί για πρώτη φορά Δανειστικό Τμήμα, το οποίο προσφέρει μια ξεχωριστή συλλογή για παιδιά, εφήβους και ενήλικες σε συνδυασμό με ένα ευρύ φάσμα εκπαιδευτικών και διαδραστικών προγραμμάτων.

Μετά το τέλος της ξενάγησης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν μέρος της πρώτης αφιερωμένης σε δημόσια γλυπτά του Γιώργου Ζογγολόπουλου έκθεσης https://www.culturenow.gr/giorgos-zoggolopoylos-orama-mias-dimosias-glyptikis-ekthesi-sto-kpisn/, στο αίθριο του 4ου ορόφου της ΕΒΕ.

Σημειώνεται ότι στο νέο κτίριο όπου μετεγκαταστάθηκε το σχολείο μας κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, υπάρχει χώρος βιβλιοθήκης, διώροφος με εσωτερική σκάλα. Η συγκεκριμένη ομάδα μαθητών φιλοδοξεί να οργανώσει τη βιβλιοθήκη, συγκεντρώνοντας βιβλία από δωρεές μαθητών, καθηγητών και φίλων των συστεγαζόμενων σχολείων, της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Αγίας Παρασκευής (η οποία ήδη δώρισε 350 τίτλους), και άλλων φορέων, με σκοπό η βιβλιοθήκη να είναι λειτουργική και να προσφέρει στους μαθητές έναν χώρο πολιτισμού και εναλλακτικής μάθησης.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ