Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκης Αγ. Παρασκευής

Τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Αγίας Παρασκευής-Μουσείο Αλέκου Κοντόπουλου επισκέφθηκαν την Τρίτη 13 Νοεμβρίου 2018 μαθητές των τμημάτων Α2 και Α3, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν τους χώρους της βιβλιοθήκης (ενηλίκων και παιδική). Στη συνέχεια η Διευθύντρια της Βιβλιοθήκης, κυρία Αρώνη, αφού παρουσίασε εικόνες από τις σπουδαιότερες βιβλιοθήκες του κόσμου, μύησε τους μαθητές στις αρχές του συστήματος ταξινόμησης βιβλίων Dewey. Ακολούθησε εργαστήριο με ασκήσεις χαρακτηρισμού επιλεγμένων βιβλίων και αναζητήσεις τίτλων στον ηλεκτρονικό κατάλογο της βιβλιοθήκης.

Τέλος, η κυρία Αρώνη μας προβλημάτισε όλους, συζητώντας ζητήματα οργάνωσης της σχολικής βιβλιοθήκης μας, και θέτοντας ορισμένα ερωτήματα, τα οποία θα πρέπει να ρυθμίσει ο κανονισμός λειτουργίας:

• Πώς θα χρησιμοποιείται η βιβλιοθήκη από όσους το επιθυμούν; (θα είναι δανειστική ή όχι και με ποιους όρους;)

• Πώς θα ελέγχεται η χρήση της;

• Πώς θα αυξηθούν τα βιβλία της;

• Τι εξοπλισμός είναι απαραίτητος για τη λειτουργία της;

• Πώς μπορεί να γίνει φιλόξενη;

Σημειώνεται ότι στο νέο κτίριο όπου μετεγκαταστάθηκε το σχολείο μας κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, υπάρχει χώρος βιβλιοθήκης, διώροφος με εσωτερική σκάλα, στον οποίο έχουν τοποθετηθεί από την κατασκευαστική εταιρεία ράφια για βιβλία. Βιβλία όμως δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα, τα οποία βρίσκονταν στα Γραφεία των Συλλόγων Διδασκόντων των δύο συστεγαζόμενων, πλέον, σχολείων.

Η κυρία Αρώνη μας διαβεβαίωσε ότι η Δημοτική Βιβλιοθήκη της Αγίας Παρασκευής θα συμπαρασταθεί στην ομάδα μας με διάφορους τρόπους, ώστε η βιβλιοθήκη να οργανωθεί σωστά και να είναι λειτουργική, προσφέροντας στους μαθητές έναν χώρο πολιτισμού και εναλλακτικής μάθησης.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ