Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Η ανάρτηση για τις προσπάθειες μαθητών και εκπαιδευτικών των σχολικών κοινοτήτων 1ου και 2ου ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής και 1ου ΕΚ Β’ Αθήνας που αγαπούν τους κήπους και τα φυτά και φροντίζουν γι’ αυτά προκάλεσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, οπότε αποφασίσαμε να ενημερώσουμε για την πορεία τους.

Τις πρώτες ημέρες του Σεπτεμβρίου, του μήνα που παραδοσιακά ανοίγουν τα σχολεία και τρυγούνται τα αμπέλια, έδωσε για πρώτη φορά καρπό το αμπελάκι που είχε φυτευτεί πέρυσι από μαθητές στο πλαίσιο της ερευνητικής εργασίας της Α’ τάξης «Το σταφύλι και ο δρόμος προς το κρασί: δημιουργία επιχείρησης, αμπελώνας, οινοποιείο». Η παραγωγή ήταν μικρή αλλά πολλά υποσχόμενη σε γλύκα, οπότε ίσως του χρόνου προχωρήσουμε σε πειραματική οινοποίηση και απόσταξη…

«Έπιασαν» τα νέα φυτά που δημιουργήσαμε από παραφυάδες ενός και μόνου φυτού αλόης, το οποίο είχε μεταφυτεύσει η ομάδα ARTeam19 από τον κήπο του παλαιού σχολείου. Σε δύο χρόνια θα είμαστε έτοιμοι να δημιουργήσουμε καλλυντικά και αλοιφές για τα καψίματα!

Ο βιολογικός λαχανόκηπος, οι βουκαμβίλιες και τα φρεσκοφυτεμένα εσπεριδοειδή που φροντίζουν οι κύριοι Κωσταντακέλλης και Ραυτόπουλος, η ρολογιά, το ρυγχόσπερμο, τα παχύφυτα και οι λεβάντες που μεταφυτεύτηκαν από τον κηπάκο της οδού Αιτωλίας στο πλαίσιο πολιτιστικού προγράμματος, καθώς και τα υπόλοιπα φυτά που προσέφερε ο Δήμος Αγίας Παρασκευής και ομορφαίνουν τους υπαίθριους κοινόχρηστους χώρους, όλα άντεξαν τους καυτούς καλοκαιρινούς μήνες χάρη στον Ριντόι, ο οποίος μάλιστα συγκέντρωσε όσα φυτά στολίζουν γραφεία και εργαστήρια, τα πότιζε και τα φρόντιζε, ώστε να επιστρέψουν,θαλερά, την 1η Σεπτεμβρίου στις θέσεις τους.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ