Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 24/02/20 η 8η συνάντηση της ομάδας. Διαβάσαμε το διήγημα «Τα χταποδάκια» του Μ. Καραγάτση (από τη συλλογή διηγημάτων «Το νερό της βροχής», Αθήνα: Εστία, 1950) και συζητήσαμε γι’ αυτό και με αφορμή αυτό.
Ο Παναγιωτάκης, ο περιθωριακός ήρωας του Καραγάτση, ηλικιωμένος, απεριποίητος και μέθυσος, χτυπημένος επιπλέον σε πρόσφατο καυγά ή καμιά πτώση, μπαίνει σε λαϊκή ταβέρνα και επιδιώκει μάταια την ανθρώπινη επαφή, προσφέροντας μάλιστα ως δέλεαρ τα χταποδάκια του τίτλου. Άνθρωπος περιθωριακός, τον οποίο οι γύρω αποφεύγουν παρά τις απελπισμένες προσπάθειές του για ανθρώπινη επαφή, γίνεται φορτικός και τελικώς τον διώχνουν κακήν κακώς από την ταβέρνα.
Η πλειοψηφία της ομάδας μας έδειξε να αιτιολογεί τη σκληρή αυτή συμπεριφορά προς τον Παναγιωτάκη, βασίζοντας την άποψή της στις λανθασμένες επιλογές του, με αναφορές σε αντίστοιχα καθημερινά βιώματα και στον συνιστώμενο τρόπο αντιμετώπισής τους. Εν τούτοις, η περίπτωση του περιθωριοποιημένου Παναγιωτάκη προκάλεσε μακρά συζήτηση με αφορμή το πώς βιώνει την απόρριψη μέλος της ομάδας, επαναφέροντας το ζητούμενο της αποδοχής και της καλοσύνης σε κάθε κοινωνικό περιβάλλον.
Μέρος του διηγήματος υπάρχει σε σχολικό εγχειρίδιο νεώτερης λογοτεχνίας και διδάσκεται στους μαθητές της Β’ λυκείου, γεγονός που επέτρεψε ενδιαφέρουσες συγκρίσεις στάσεων.
Συμφωνήσαμε να συναντηθούμε και πάλι την Τετάρτη, 18/03/2020, στις 19:30.

Η ομάδα φιλοδοξεί να συναντάται συστηματικά (1 ή 2 απογεύματα τον μήνα) με σκοπό την ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων και τη σχετική συζήτηση, ύστερα από κοινή συμφωνία. Είναι ανοιχτή σε εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς, το προσωπικό του σχολείου, γείτονες, καθώς και σε όποιον άλλο είναι -ή επιθυμεί να γίνει- φίλος των βιβλίων και της βιβλιοθήκης.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ