Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Δεκαεπτά προγράμματα Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης υλοποίησε το σχολείο μας, το 1ο ΕΠΑ.Λ.  Αγ. Παρασκευής,  κατά τα σχ. έτη 2011- 12 έως και 2018-19. Κατά την περίοδο αυτή υπεύθυνη της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ.Δ.Ε. Β’ Αθήνας  είναι η εμπνευσμένη Βαρβάρα Πετρίδου, η οποία επιμελήθηκε τον Συλλογικό Τόμο Απολογισμού των Προγραμμάτων στα Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της Διεύθυνσής μας, με γενικό τίτλο:

«Ένα ταξίδι με καπετάνιο την αγάπη μας για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» (https://blogs.sch.gr/grperekvath/archives/category/%ce%b2%ce%b9%ce%b2%ce%bb%ce%af%ce%b1-%cf%80-%ce%b5).

Ο τόμος αυτός, εκτός από την παράθεση των στοιχείων των προγραμμάτων, φιλοξενεί τις καλές πρακτικές και τον απολογισμό δύο προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας. Πρόκειται για:  α) το Πρόγραμμα «Πέτρινα Γεφύρια της Ελλάδας και υδάτινοι κόσμοι», που υλοποιήθηκε κατά το σχ. έτος 2014-15, με συντονίστρια τη Φιλόλογο Ασπασία Παπαναστασίου, συμμετέχουσες εκπαιδευτικούς τη Μαθηματικό Χριστίνα Καλαθά, την Πολιτικό Μηχανικό Ευαγγελία Ανθή και τη Μηχανολόγο Γεωργία Παπαδοπούλου και πενήντα πέντε μαθητές του σχολείου μας,  και β) το Πρόγραμμα «Η πέτρα σαν δομικό υλικό στην Παραδοσιακή Αρχιτεκτονική», που υλοποιήθηκε κατά το σχ. έτος 2015-16, με συντονίστρια την Πολιτικό Μηχανικό Ευαγγελία Ανθή, συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς τη Φιλόλογο Ασπασία Παπαναστασίου και τον Μηχανολόγο  Κωνσταντίνο Ντάβο και εξήντα μαθητές του σχολείου μας.

Ελπίζουμε πως τα ταξίδια μας στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση θα συνεχιστούν απρόσκοπτα και στο μέλλον!

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ