Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου τιμήθηκε στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής η επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Όπως είναι γνωστό, την 21η Απριλίου του 1967 επιβλήθηκε στη χώρα μας η δικτατορία των συνταγματαρχών.  Τον Νοέμβριο του 1973, η αντίδραση των φοιτητών στη χούντα κορυφώθηκε με την εξέγερση του Πολυτεχνείου, η οποία πνίγηκε στο αίμα τη 17η Νοεμβρίου 1973.

Η εκδήλωση μνήμης άρχισε με την προβολή συγκινητικού βίντεο, αυθεντικού ντοκουμέντου της εξέγερσης. Στη συνέχεια ομάδα μαθητών διάβασε κείμενο-ιστορική αναδρομή στα γεγονότα των ημερών. Παράλληλα, η χορωδία τραγούδησε το «Ακκορντεόν» του Μάνου Λοΐζου, τα «Μαλαματένια Λόγια» και το «Πότε θα κάνει ξαστεριά» του Γιάννη Μαρκόπουλου. Τη  χορωδία συνόδευσε με το βιολί του ο μαθητής της Γ’ Πληροφορικής Κυριάκος Καλούπης και ο δάσκαλός του της μουσικής  κ. Μανώλης Μπουρλάκης, με το λαούτο του, τιμώντας για μια ακόμη φορά το σχολείο μας με την υποστήριξη και τη συμμετοχή του σε εκδηλώσεις μας.

Συνεργάστηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες: Γιώτα Αποστολοπούλου, Χριστίνα Αποστολοπούλου, Άρτεμις Ελευθεράκη, Γιάννης Γούναρης, Μαρία Ορφανού, Ιωάννα Αγγέλου, Μαίρη Φωκιανού Φαίδρα Τσούρτη, Αγγελική Παπαδοπούλου, Άντζελα Τζίκα, Παπαβασιλείου Ανδριάνα, Συλβάνα Κυρούση, Στέφανος, Γραβάνης, Μαριάννα Χαβαράνη, Τάσος Καζόγλου, Σοφία Κορέλη, Βανέσα Βίλα, Κλάιντι Βρουζάι, Βαλεντίνα Καλεμάι, Σίγκι Ντούλα, Θανάσης Γουδουσάκης, Μαρία Τοπάνη, Μαρία Τασιούλη.

Υπεύθυνος για την οργάνωση και τον συντονισμό του εορτασμού ήταν ο εκπαιδευτικός Χρήστος Κωστόγλου, ΠΕ 90.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ