Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Την Πέμπτη 5/3/2020 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄τάξης του σχολείου μας, μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους κ. Ραυτόπουλο, κ. Ράπτη, κ. Κωστόγλου και κ. Μαντά, ξεκίνησαν για την πολυήμερη εκδρομή τους με προορισμό τη Θεσσαλονίκη.

Επισκέφτηκαν πρώτα τον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας και ξεναγήθηκαν στο μουσείο από τη συνοδό-αρχαιολόγο.

Τη δεύτερη μέρα επισκέφτηκαν την Άνω πόλη, το Επταπύργιο με τις φυλακές, τον Ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου με τις κατακόμβες, τη Ροτόντα και την αψίδα του Γαλέριου Μαξιμιανού και περπάτησαν μέχρι το Λευκό Πύργο και την πλατεία Αριστοτέλους. Ακολούθησε επίσκεψη στο Κέντρο Επιστημών και Τεχνολογίας Noesis όπου ξεναγήθηκαν στο Εκθετήριο με αυτοκίνητα που υπήρξαν «σταθμοί» στην ιστορία της αυτοκίνησης, σε χώρο διάδρασης με εκθέματα, τα οποία αναφέρονται σε μια ποικιλία επιστημονικών θεμάτων, όπως ο ηλεκτρισμός, ο μαγνητισμός καθώς και σε έκθεση για την Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία.
Η όμορφη αυτή μέρα έκλεισε με τραγούδια και χορό σε κέντρο στα Λαδάδικα.

Την τρίτη μέρα επισκέφτηκαν το οχυρό Ρούπελ στα ΕλληνοΒουλγαρικά σύνορα. Ενημερώθηκαν για την ιστορία και την κατασκευή του οχυρού καθώς επίσης είδαν και περπάτησαν μέσα στις στοές.
Η λίμνη Κερκίνη ήταν ο επόμενος σταθμός. Περπάτησαν στην όχθη του υδροβιότοπου και παρατήρησαν τα σπάνια είδη που ζουν σε αυτόν.
Το τελευταίο βράδυ, όλοι μαζί στο ξενοδοχείο, πέρασε ευχάριστα με μουσική, παιχνίδια, γέλια και χαρές!

Κυριακή και αναχώρηση με προορισμό τον Βόλο όπου παρέμειναν για βόλτα και φαγητό.
Επιστροφή στην Αγία Παρασκευή το βραδάκι χορτασμένοι όλοι με όμορφες εικόνες και εμπειρίες αλλά πάνω από όλα πολύ πολύ χαρούμενοι!!!

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ