Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Στο τμήμα Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων με θέμα «Πληροφορική και Νέα Τεχνολογία» σκοπός μας ήταν να δημιουργήσουν ιστοσελίδες οι ίδιοι οι μαθητές. Και πράγματι, οι 16 μαθητές του τμήματος χωρίστηκαν σε 8 ομάδες των 2 μαθητών και δημιούργησαν τελικώς 6 πρωτότυπες ιστοσελίδες, ενώ 2 ομάδες δεν ολοκλήρωσαν το έργο τους. Οι ιστοσελίδες αυτές αποτελούν τα παραδοτέα του μαθήματος.

Στη σελίδα 1epalapa3z.pbworks.com στην καρτέλα Pages & Files (πάνω αριστερά στην σελίδα) βρίσκονται αναρτημένα τα τεχνήματα των μαθητών, δηλαδή εάν ο επισκέπτης πατήσει All Pages εμφανίζονται όλες οι σελίδες των μαθητών. Ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός, Γιάννης Τζαβάρας, ΠΕ86, δημιούργησε μόνο τη FrontPage (δηλαδή την αρχική σελίδα) και την Admin Page (δηλαδή τη σελίδα του συντονιστή), προκειμένου, μέσω αυτών, να καθοδηγήσει και να υποστηρίξει τους επισκέπτες-μαθητές για να φτιάξουν κι αυτοί τις δικές τους σελίδες. Είναι γεγονός ότι η τηλεκπαίδευση μέσω της πλατφόρμας webex βοήθησε στην περίπτωση αυτή ώστε να υπάρχει ενεργός συμμετοχή των μαθητών στην προσπάθεια κατασκευής ιστοσελίδων και να καταλήξουν στο σημαντικό αποτέλεσμα της δημιουργίας του site.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ