Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Οι μαθητές  των τμημάτων Α2 και Βοικ. επισκέφτηκαν την Εθνική Πινακοθήκη, στο πρόσφατα ανακαινισμένο κεντρικό κτήριό της επί της Λεωφ. Βασιλέως  Κωνσταντίνου 50, στις 29 Φεβρουαρίου και 12 Απριλίου 2024, αντίστοιχα για να γνωρίσουν τη ζωή της πόλης τις δεκαετίες 1950-1970, στην περιοδική έκθεση «ΑΣΤΥΓΡΑΦΙΑ/URBANOGRAPHY».  Κατά τις δεκαετίες αυτές μετασχηματίστηκε ραγδαία η μεταπολεμική  Ελλάδα και  ο άνθρωπος συμμετέχει ή αντιστέκεται στη νέα συνθήκη που του υπαγορεύει το ολοένα μεταβαλλόμενο περιβάλλον του. Για την ανίχνευση της ανθρώπινης εμπειρίας του αστικού βιώματος η έκθεση φέρνει σε συνομιλία τις εικαστικές τέχνες –ζωγραφική, γλυπτική, χαρακτική, εγκαταστάσεις, φωτογραφία, σχέδια και αφίσες– με αποσπάσματα από τον δημοφιλή ελληνικό κινηματογράφο και τις ταινίες κριτικού ρεαλισμού.

Οι μαθητές μας παρατήρησαν τα 202 εικαστικά έργα, παρακολούθησαν μερικά αποσπάσματα από τις  21 ταινίες και θαύμασαν τις διαφορετικές ιδιοσυγκρασίες των 79 δημιουργών, ερχόμενοι σε άμεση επαφή με την ιστορία της πόλης που κατοικούμε.

Οι εκπαιδευτικοί Α. Παπαναστασίου, Ε. Τερτίγκα και Μ. Τσιούρη διοργάνωσαν τις επισκέψεις και συνόδευσαν τους μαθητές.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ