Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α3 του πρώτου ΕΠΑ.Λ. Αγίας Παρασκευής, με την καθοδήγηση και επίβλεψη των καθηγητών τους, δημιουργήσαν και ολοκλήρωσαν ένα ποίημα, χρησιμοποιώντας εργαλεία τεχνητής νοημοσύνης, με θέμα τις εξαρτήσεις από τα ναρκωτικά, το τσιγάρο, το αλκοόλ, τα τυχερά παιχνίδια και τα ηλεκτρονικά μέσα κοινωνικής δικτύωσης στα πλαίσια του μαθήματος της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων. Παράλληλα, ανέπτυξαν με την βοήθεια λογισμικού τεχνητής νοημοσύνης εικόνες εμπνευσμένες από το ποίημα που δημιουργήσαν. Ο τίτλος του ποιήματος είναι:

«Στον παγκόσμιο χορό της εξάρτησης, οι ψυχές μας περιφέρονται σαν σκιές»

Στον παγκόσμιο χορό της εξάρτησης,
οι ψυχές μας περιφέρονται σαν σκιές.
Κάθε βήμα, ένας τζόγος, μια ρωσική ρουλέτα,
και το παιχνίδι της ζωής χάνεται στον αέρα.

Το τσιγάρο και το αλκοόλ,
σαν φίλτρα μαγικά, μας δένουνε στον χρόνο.
Η νέα Μήδεια, το κοινωνικό το δίκτυο,
μας περιπλέκει σε ιστορίες που δικές μας πια δεν είναι.

Εθισμένοι στις οθόνες, στα likes και τα shares,
ξεχνάμε τους δικούς μας και πραγματικά who cares?
Και η καταστροφή, σαν σκοτεινό πουλί,
κρέμεται ύπουλα πάνω από κάθε κεφαλή.

Στον παγκόσμιο χορό της εξάρτησης,
αναζητούμε την έξοδο, το φως της νεανικής μας άνοιξης .
Μήπως κάπου εκεί έξω, στον ουρανό,
υπάρχει μια νέα αρχή, που θα ήθελα να βρω

Ας σταματήσουμε τον μάταιο της καταστροφής χορό,
να ανασάνουμε, να αντικρίσουμε τον ήλιο τον νηφάλιο τον καθαρό.
Γιατί η εξάρτηση μπορεί την πόρτα να μας κλείσει,
αλλά η ελπίδα τους γόρδιους δεσμούς θε να μας λύσει

Ας αφήσουμε τα παιχνίδια, τα likes και τα shares,
και να ανακαλύψουμε την πραγματική ουσία της ζωής.
Γιατί εκεί, στην απλότητα και την αγάπη της στιγμής
αυτό που μάταια ψάχνεις ίσως τελικά να βρεις…!