Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Η χορευτική ομάδα του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής Αγωγής κ. Τσάγγα, έκλεισε την σημερινή εκδήλωση στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής στο πλαίσιο του μαθητικού φεστιβάλ και κέρδισε τις εντυπώσεις, αφού στο τελευταίο τραγούδι θεατές και επίσημοι μπήκαν στον χορό! Η απονομή των επαίνων έγινε από τον Δήμαρχο Αγίας Παρασκευής κ. Μυλωνάκη, από τον Αντιδήμαρχο Παιδείας κ. Γουργούλη, από τον Αντιδήμαρχο Πολιτισμού κ. Ξενάκη και από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Μπαλάσκα. Τα τραγούδια που χόρεψαν οι μαθήτριές μας ήταν η Φραγκοσυριανή, ο Ηπειρωτικός και η Ταραντέλα (παραδοσιακός χορός της Κάτω Ιταλίας που σχετίζεται με τον Τάραντα, την αρχαία αποικία της Μεγάλης Ελλάδας). Είμαστε όλοι περήφανοι για τις μαθήτριές μας! Συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες όλων των σχολείων που χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς απόψε στο πλαίσιο του μαθητικού φεστιβάλ.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ