Παπαφλέσσα 17, 153 41 Αγία Παρασκευή Αττικής | Τηλέφωνο: 210 6523968|email: mail@1epal-ag-parask.att.sch.gr

Σήμερα Παρασκευή 22-3-2024 στο αμφιθέατρο του συγκροτήματος των ΕΠΑ.Λ. πραγματοποιήθηκε κοινή γιορτή των δύο συστεγαζόμενων σχολείων για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου 1821. Πολλά  συγχαρητήρια σε μαθητές και εκπαιδευτικούς που δούλεψαν αρμονικά, ώστε να βγει ένα τόσο όμορφο αποτέλεσμα.

Χρόνια Πολλά Ελληνίδες!

Χρόνια Πολλά Έλληνες!

****************************************************************************

Πρόγραμμα εορτασμού 25ης Μαρτίου

● Ομιλία για την εορτή της 25ης Μαρτίου 1821:  Χρύσα Κοντογεωργοπούλου, Δρ  Φιλόλογος, Ποιήτρια (βραβευμένη από την Ακαδημία Αθηνών-2021-)

● Ύμνος εις την Ελευθερία, Απαγγελίες. Πρωτότυπη σύνθεση των στροφών του ποιήματος του Διονυσίου Σολωμού

● Θούριος του Ρήγα, Χορωδία

● Θούριος, Απαγγελία – Σκετς

● Τη Υπερμάχω, Χορωδία

● Άκρα του τάφου σιωπή, Χορωδία

● Τσάμικος Μάνου Χατζιδάκι, Χορωδία

● Κυρά Φροσύνη- Απαγγελία (Θ. Αηδονόπουλος & Μ. Πολυμενάκου)

● Να’ τανε το ’21, Χορωδία

Παραδοσιακοί χοροί:

Ηπειρώτικος στα 3

Καλαματιανό Πελοποννήσου

Η Συμπεθέρα Ικαρίας

Φραγκοσυριανή

Ικαριώτικος

● Εθνικός Ύμνος

Συντελεστές:

Για τη διοργάνωση της γιορτής συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί: Χρύσα Κοντογεωργοπούλου και Ασπασία Παπαναστασίου, φιλόλογοι, Γεώργιος Ντόκος, θεολόγος και Αικατερίνη Φίλιππα, αρχιτέκτονας, υπεύθυνοι της χορωδίας και Κωνσταντίνος Τσάγγας, δάσκαλος των παραδοσιακών χορών.

Τις απαγγελίες  ανέλαβαν οι μαθητές και μαθήτριες του 1ου και 2ου ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής:

Θοδωρής Αηδονόπουλος, Αλέξανδρος Βουργάνας, Φαίδρα Γόνη,  Θεοδώρα Δεδεμάδη, Έλλη Ευαγγελίδου, Ιωσήφ Καταϊδης, Ολυμπία Καραγεώργου, Μαριάννα Μιλέφσκι, Αντώνης Παπαντωνίου, Μυρσίνη Πολυμενάκου, Μαρία Πουλορίνη, Δήμητρα Σακελλαράκη.

Στη Χορωδία συμμετέχουν οι μαθητές και μαθήτριες του 1ου και 2ου ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής:

Θοδωρής Αηδονόπουλος, Αλέξανδρος Βουργάνας, Φαίδρα Γόνη, Θεοδώρα Δεδεμάδη, Θωμάς Καζόγλου, Ίρις Καμαρούλα,  Ολυμπία Καραγεώργου, Ιωσήφ Καταϊδης, Ιωάννης Ταξιάρχης Κατσαμπάρης, Κατερίνα Κουλοπούλου, Δημήτριος Κουτρουμπάς, Μαριάννα Μιλέφσκι, Στέλλα Μιχαλοπούλου, Χρήστος Νικολοθανάσης, Ελένη Παναγιωτοπούλου, Αντώνης Παπαντωνίου, Ιωάννα Πατσουλέ, Μυρσίνη Πολυμενάκου, Στέφανος Πουλημάς, Μαρία Πουλορίνη, Ελένη Ραβάνη,  Δήμητρα Σακελλαράκη, Ειρήνη Σινιόρη, Παναγιώτης Σιουράς, Πέτρος Στασιάς, Αλεξάνδρα Σταυροπούλου, Ελευθέριος Τόπουλος, Μιχάλης Τσιγκρής, Νικόλαος Τσιγκρής.

Η χορευτική ομάδα του σχολείου μας αποτελείται από τις μαθήτριες του 1ου και 2ου ΕΠΑ.Λ. Αγ. Παρασκευής:

Βανέσα Γκορίτσα, Χριστίνα  Γκούτζου, Φιλοθέη Δέλλιου, Ολυμπία Καραγεώργου, Ιωάννα Κομιανού, Ελίσα Μπαντέκα, Σοφία Μπόγλου, Ελένη Παναγιωτοπούλου, Δανάη Σομπόνη, Αγγελική Τριανταφύλλου, Ανδρομάχη Τσερώνη, Ζωή Χοσνάου, Καντρία Χοσνάου.

Την επιμέλεια των σκηνικών ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί: Δήμητρα Μαρκογιαννάκη, εικαστικός και Γιώργος Μποχτανίδης, συντηρητής έργων τέχνης και ο μαθητής Θοδωρής Αηδονόπουλος.

Υπεύθυνοι για τον φωτισμό:  οι μαθητές Γιώργος Αμπντελκόντος και Αλέξανδρος Λαζάροφ.

© 2018-2024 | ΑΝΑΠΤΥΞΗ-ΣΧΕΔΙΑΣΗ: ΛΙΑΧΝΗ ΑΝΝΑ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ | 2023-2024 ΑΝΑΝΕΩΣΗ : ΜΠΑΛΑΣΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΑΝΤΑ ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ